Парламентська Асамблея ОБСЄ визнала захоплених Росією моряків військовополоненими

Парламентська Асамблея ОБСЄ визнала захоплених Росією моряків військовополоненими

© Associated Press

У документі наголошують на тому, аби Росія до звільнення українців надала їм необхідну медичну і юридичну допомогу.

У Парламентській асамблеї ОБСЄ визнали захоплених Росією українських моряків військовополоненими.

Про це йдеться у резолюції ПАРЄ, яку ухвалили на щорічній сесії у Люксембурзі.

Парламентська асамблея «засуджує неспровокований акт збройної агресії і невиправдане невідповідне застосування військової сили з боку Російської Федерації проти українських судів і членів їх екіпажів в нейтральних міжнародних водах Чорного моря поблизу Керченської протоки 25 листопада 2018 року». Крім того, асамблея рекомендує голові ОБСЄ та країнам-учасникам докласти максимум зусиль, аби звільнити полонених.

У документі також наголошують на тому, аби Росія до звільнення українців надала їм необхідну медичну, юридичну і консульську допомогу відповідно до міжнародного права.

ПА ОБСЄ «знову заявляє про свою повну повагу суверенітету, політичної незалежності, єдності і територіальної цілісності України в її міжнародно визнаних кордонах, які охоплюють Автономну Республіку Крим, місто Севастополь та морські райони», — йдеться у документі. Саме тому асамблея закликає Росію вивести окупаційні сили з Криму і повернути його до складу України.

У документі також йдеться про стурбованість щодо мілітаризації півострова і намірів РФ розгорнути у цьому районі ядерну зброю.

Парламентарії ОБСЄ закликають Росію забезпечити свободу проходу через Азовське море і Керченську протоку відповідно до норм міжнародного права. У резолюції міститься заклик до Кремля усунути всі обмеження моніторингової діяльності місії ОБСЄ, особливо в окупованих Росією південних районах Донецької області, прилеглих до Азовського моря.

Нагадаємо, 25 листопада 2018 року два малих броньованих артилерійських катери «Бердянськ» і «Нікополь», а також рейдовий буксир «Яни Капу» здійснювали плановий перехід з Одеси до Бердянська для створення нової бази ВМС в Азовському морі. Вранці того ж дня російський військовий корабель здійснив таран буксира «Яни Капу» недалеко від Керченської протоки. З екіпажу буксира ніхто не постраждав. Після цього російська сторона заблокувала прохід Керченською протокою. Українські кораблі простояли біля Керченської протоки до вечора 25 листопада і вирішили повернутися в Одесу. Після початку руху російські прикордонники почали переслідування українські судна, а після застосували зброю, напавши на них. Кораблі були захоплені, а 24 члени екіпажу взяті в полон. Кілька з них отримали поранення під час нападу

Згодом так звані суди в анексованому Криму заарештували їх на два місяці. Після цього моряків доправили в СІЗО у Москві. Усіх їх звинувачують у нібито незаконному перетині російського кордону. Пізніше всі українські моряки визнали себе військовополоненими Росії.

У середині січня 2019 року суди у Москві розглянули питання подовження запобіжного заходу морякам. Клопотання адвокатів про поводження з ними як з військовополоненими або ж зміну запобіжного заходу судді відхилили і подовжили їм арешти до 24-26 квітня. Аналогічне рішення було ухвалене і в квітні, продовживши арешт морякам до середини літа 2019 року.

ВідеоЗвільнення українських моряків стало однією з пріоритетних тем на перемовах Трампа з Путіним

Зневага до ООН та пастка для України — так назвав спецпредставник Держдепу Курт Волкер пропозицію Росії звільнити полонених моряків в обмін на обіцянку Києва судити їх на Батьківщині. Доля моряків була однією з пріоритетних тем на перемовах Трампа і Путіна на саміті G20 в Осаці.  Що розповів про зустріч сам російський президент, на що натякав і про що брехав – у сюжеті.   

Парламентська Асамблея ОБСЄ визнала захоплених Росією моряків військовополоненими